5 lutego 2019 r. obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu.

Szkoła Podstawowa nr 6 w Białej Podlaskiej włączyła się do ogólnopolskiej akcji, w celu podwyższenia poziomu wiedzy i propagowania działań na rzecz bezpiecznego korzystania dzieci z zasobów internetowych.

     Akcja Dzień Bezpiecznego Internetu 2019 „ Działajmy razem” przebiegała sprawnie i zaangażowała 132 uczniów klas 0 – III.

Klasy 0 i IA wysłuchały bajkę „ Przygody pingwinka”, rozwiązywały quiz i wykonały prace plastyczne ilustrujące bezpieczne korzystanie z zasobów Internetu.

Klasa IB wyszukała i zaprezentowała zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, wyznaczyła trasy i zaprogramowała Ozoboty, które wskazały drogę do Królestwa Bezpiecznego Internetu.

Uczniowie klasy IIA wykorzystali monitor interaktywny. Obejrzeli film z serii Sieciaki, dyskutowali na temat zachowań w sieci. Pokazali, że można używać bezpiecznych stron i jak bardzo przydają się na zajęciach: programowali drogę Lightbota, tworzyli historyjkę w Scrachu, obejrzeli film „ Zaczarowana zagroda”, śpiewali piosenkę o bałwankach, mnożyli wykorzystując aplikację „ Kujon”. 

Uczniowie klasy IIB zapoznali się z „ Dziesięcioma Przykazaniami Bezpiecznego Internetu”, ułożyli z Drewnianych puzzli do Ozobota trasę, w formie ekranu komputera.

Klasy IIIA i IIIB podjęły aktywność związana z przypomnieniem zasad bezpiecznego korzystania z zasobów sieciowych. Uczniowie wykonali plakaty i zorganizowali wystawę  „ Dzień Bezpiecznego Internetu 2019”.

We wszystkich klasach nauczyciele wykorzystali wiele metod aktywizujących pracę uczniów, stosowali różnorodne formy ze szczególnym uwzględnieniem pracy grupowej. Wychowawcy uczyli wspólnego działania i dzielenia się wiedzą, wspierania się w sytuacjach trudnych i umiejętności szukania pomocy u osób dorosłych.

    Przeprowadzone zajęcia pozwoliły osiągnąć zamierzone cele, tj. uświadomiły dzieciom zagrożenia czyhające na nich w Internecie, wskazały i utrwaliły reguły stosowania netykiety i wzbogaciły świadomość uczniów o tym, iż decyzje podejmowane w świecie wirtualnym mają wpływ na ich realne życie. Aktywny udział w zajęciach skłonił dzieci do refleksji nad problemem uzależnień  od Internetu.

     Wiedza zdobyta podczas zajęć zainspirowała nasze dzieci do dzielenia się doświadczeniami, nauczyła wyciągać wnioski i stosować je w konkretnych sytuacjach związanych z surfowaniem w sieci.

     Mamy nadzieję, że wspólne i różnorodne działania podjęte w szkole zwiększą świadomość uczniów i przyczynią się do bezpiecznego korzystania z zasobów Internetowych.